LEW NA ULICY

Tego produktu nie ma na stanie i jest niedostępny.

SKU: brak

Opis

Duch Isobel, dziewięcioletniej Portugalki, krąży przy dźwiękach muzyki po obwodzie dużego koła… tak rozpoczyna się ta fascynująca, pełna tajemnic sztuka kanadyjskiej dramatopisarki, Judith Thompson.
W wygodny, poukładany świat pewnej społeczności wkracza mała Isobel, która nie potrafi odnaleźć drogi łączącej dwa światy – świat ludzi żyjących i świat umarłych. Jest zagubiona, zalękniona, szuka przewodnika.
Niespodziewanie gość z zaświatów pomaga ludziom w dotarciu do skrywanych emocji i uczuć, odkrywa ich mroczne tajemnice, wyzwala stłumione przez społeczne gry reakcje. Ostrzega przed tytułowym „lwem na ulicy”, który, jako metafora zła i ciemnych stron ludzkiej natury, przyczajony czyha na nas i nasze życia. Lew na ulicy to przejmująca, przesycona gęstą, niezwykłą atmosferą, sztuka o przenikaniu się światów, a jednoczeście wzruszająca opowieść o przebaczeniu, wyzwoleniu i pogodzeniu z samym sobą.
Tekst Judith Thompson został w 1991 roku uhonorowany nagrodą Chalmersów za najlepszy dramat kanadyjski sezonu.Czwarta sztuka Judith Thompson „Lew na ulicy” sytuuje ją w czołówce kanadyjskich dramatopisarzy. Znajdziemy tu typowe dla dramatopisarki połączenie precyzyjnej, nierzadko poetyckiej wyobraźni słownej i emocjonalnego napięcia sytuacyjnego”
(NH „Theatrum”, wrzesień/ październik 1992)
Judith Thompson jest dramatopisarką, ale i aktorką, zazwyczaj także sama reżyseruje swoje sztuki. Jej szalona, niepokojąca wyobraźnia dramatopisarska bierze się z niezwykle silnego zmieszania psychologii i biologii przedstawianych postaci. W swoich sztukach często głównymi bohaterami czyni dzieci, by spojrzeć ich oczami na otaczającą rzeczywistość konfrontując to spojrzenie z perspektywą dorosłych zmagających się ze skrywanymi stronami ludzkiej natury, pożądaniem, libido, strachem. Czytając sztuki Judith Thompson szybko przestajemy wyobrażać sobie Kanadę jako spokojny kraj słynący z poczciwych drwali, Ani z Zielonego Wzgórza i syropu klonowego.prapremiera na MAŁEJ SCENIE 22 kwietnia 2006 r.
czas trwania spektaklu: 185 minut (z jedną przerwą)
SPEKTAKL DLA DOROSŁYCH
reżyseria i scenografia Mariusz GRZEGORZEK przekład Małgorzata SEMIL
reżyseria światła Szymon LENKOWSKI
kostiumy Violetta JEŻEWSKA
asystent scenografa Grzegorz NOWAK
inspicjent, sufler Jadwiga KRÓL-WĘGIERSKA
O B S A D A Ewa AUDYKOWSKA-WIŚNIEWSKA
Urszula GRYCZEWSKA
Matylda PASZCZENKO
Marieta ŻUKOWSKA
Ireneusz CZOP
Mariusz OSTROWSKI